.

"Te nem véletlenül vagy itt. A létnek szüksége van rád. Nélküled a létből hiányozna valami, amit senki más nem képes pótolni. Ez ad neked méltóságot: az egész lét hiányolna, ha nem lennél itt. A csillagok, a Nap, a Hold, a fák, a madarak, a Föld - a világon minden érezné, hogy valahol egy pici vákuum van, és ezt az űrt rajtad kívül senki más nem töltheti be. Az, hogy a léthez tartozol, és hogy a lét szeret téged, hihetetlen örömöt, megelégedettséget ad. Amint megtisztulsz, látod, hogy minden irányból csak hatalmas szeretet árad feléd."



Hajnali csillag vezessen, nyári nap melengessen és angyal kísérjen utadon.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhTuZUc2gsdLzCe5hBgZ51XVXyeimhqbWikvPwi9f_bapCC98FlPtHicRo_hoDFlLn8HQVxovtrjl6yaeiODZCDBq3U9jY3TULMlmInsGNfb2Z_suUXsLpeYekg_dpzxXJbI5V_5oxJU1A/s1024/AM%2520ujlogo3.jpg
Szeretnék Angyalként az emberek lelkébe látni, egy pillanatra megérteni őket, s mélyen a szívükbe ásni.
Megőrizni mosolyukat, s cserébe az enyémet adni, átélni minden élményüket, s őket nem szenvedni hagyni.
Átölelni őket, ha éppen egyedül vannak, csókot adni nekik, de csak aki megérdemli annak.
Velük zokogni, s örülni, amikor csak lehet.
Hiszen ez a legtöbb, amit egy Angyal megtehet!"




Csatlakozni lehet az Angyal Magazin csoporthoz a https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_4NmYbIqUA7eqUVfCmw0B2rqDyJFVXxchqowzlAWpZjpT3Mjp2GYusUs3B3NG2So9LH7aowNpUDip1rFwuZmClWyTx9JEg-IhohBWdj2PpK6zdP6yLLYGEAPeBAfBfbmtheTQL6qWOgc/-on!

2011-12-10

Adventi gyertyagyújtás

Az advent (vagy ádvent) a keresztény kultúrkörben a karácsonyt (pontosabban december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól számított időszak. Adventtel veszi kezdetét az egyházi év.

Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken nevezték ezt az időszakot „kisböjtnek” is.

Advent a karácsony (december 25.) előtti negyedik vasárnappal – más megfogalmazásban a Szent András napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnappal – veszi kezdetét, és a karácsony előtti vasárnapig tart.

Advent első vasárnapja, a keresztény egyházi év első napja, mindig november 27. és december 3. közé esik.

A december 25-e előtti utolsó vasárnap advent negyedik vasárnapja. Az azelőtti advent harmadik vasárnapja és így tovább. 2006-ban azért volt érdekes advent negyedik vasárnapja, mert december 24-ére esett, a legkésőbbi időpontra, amely még karácsony előtt van, hiszen ez a nap karácsony előestéje, vagyis „szenteste” (ebből következik, hogy advent első vasárnapja nem lehet később, mint december 3.).


Adventkor a XIX–XX. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1840-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.

Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben egy rózsaszín kivételével lila. Az első koszorúban 19+4 gyertya volt, jelképezve a hétköznapokat is.

A gyertyákat vasárnaponként gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor.

Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, szeretet, öröm.- Ezutóbbiról gyakran- tévesen- azt hiszik, hogy a negyedik vasárnapon kell meggyújtani, de valójában advent harmadik vasárnapja az "örömvasárnap"- ami a böjtbe egy kis vidámságot hoz, hogy már közel van Krisztus eljövetele, azaz a Karácsony. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre (vagy közösségre) is utalnak:

* Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit);
* zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény);
* Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet);
* Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya).

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6Dd5VgIYD9ck7hDiWiQ1ySFxqO3nIvt0mK-P3H1hvqrcE1k7rphaIcgOqep-u4deByXEcH6Rsmy9COtNqcOaAETUzkey9zRtdqwQDBUIvy6_thWVvmaakeg-eEyluy_BaRGssq6zTvVQ/s300/gyertya1.gif

* Ádvent első vasárnapja
Időpontja évről évre változik, Szent András napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük. Színe a lila: a templomi terítő lila, a szertartáson a pap lila miseruhát vagy stólát visel, illetve az adventi koszorún elsőnek meggyulladó gyertya színe is lila.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBvjkDAuN_F0Ice8gFg4Wg5YJNBy43eR1ZATIPUoE-YpfpEDy_VjxEgOCXTuw-SE9Vi8r83ZkGqMHpXu8C49Crk9eHrSgSByanE0dnVIZ5gNxLGqwHUhxPoydZpccpVQPVQ4w3qpp61HI/s300/gyertya2.gif

* Ádvent második vasárnapja
Színe hasonlóképpen a lila. Az ádvent mellett a nagyböjti időszaknak is lila az ünnepi színe az egyházi liturgiában. Számos helyen a karácsonyt megelőző hetekben a lilát kékkel helyettesítik, hogy a két ünnepet megkülönböztessék egymástól.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9TO4F08TXvMefxIblLlj-ymhAW4shdZNz-q0zOEfotVspeCH6FKQrSlwaIavjyo7Wl5MHaFdhvl_q7pCUq45nyO_JzVDkarnO2ff7v1hV0MVD0-WBhgi8sDotVKeBlDcO72phDhQoh9U/s300/gyertya3.gif

* Ádvent harmadik vasárnapja
Gaudete (örvendjetek!) vasárnap kiemelkedik a többi közül, ádvent második felének kezdetét jelzi. Színe a rózsaszín, amely az örömöt szimbolizálja.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjb6cy67_NCl96lqj-NypElgkYCRwLn_gFx7yLjBV_XjbNhBHwrwopivcVK4D22DYrK5ARaBzCtly95V9B2AjT7yYpAwfg1SG-hTjDJ78s5t2Z3esI_tczPvvz0CmshixIyiZYuqI-dFi0/s300/gyertya4.gif

* Ádvent negyedik vasárnapja
Színe a bűnbánatot kifejező lila. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég ezen a napon.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Tetszik? Lájkolj!